Schneider LC1G500EHEN High power contactor, TeSys Giga, 3 pole (3NO), AC-3
Previous product
Schneider LC1G400EHEN High power contactor, TeSys Giga, 3 pole (3NO), AC-3
Schneider LC1G400EHEN High power contactor
Back to products
Next product
Schneider LC1G225EHEN high power Contactor TeSys Giga, standard version, 3 pole/NO, AC-3
Schneider LC1G225EHEN high power Contactor
Schneider LC1G500EHEN High power contactor
Product: High power contactor, TeSys Giga, 3 pole (3NO), AC-3 <=440V 500A, standard version, 48…130V wide band AC/DC coil
Code: Schneider LC1G500EHEN
Compare
Add to wishlist
  ... people are viewing this right now
SKU: LC1G500EHEN Category: Schneider Electric Tag: Schneider Electric
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
TeSys Giga high power contactor, 3 poles (3 NO) for category AC-3 applications up to 500A 315kW@440V. It provides a 48-130V AC/DC wide band low consumption electronic coil and embedded highly reliability 1NO+1NC auxiliary contact block (17V 1mA).
Brand: Schneider
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Schneider LC1G500EHEN High power contactor” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
  • Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
  • Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
  • Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Schneider RXM4AB2P7 miniature-plugin-relay
https://wowelectricals.com/wp-content/uploads/2020/07/Schneider-Relay.jpg
Compare
Close
Schneider RXM4AB2P7 General Purpose Relay
Product: Miniature plug-in relay, 6 A, 4 CO, LED, 230 V AC
Product Code: RXM4AB2P7
Add to wishlist
Read more
Quick view
Schneider MiCOM Numerical Protection Relay P241 P242 P243
Close
Schneider MiCOM P740 Numerical Busbar Protection
Read more
Quick view
-30%