Schneider LC1G225EHEN high power Contactor TeSys Giga, standard version, 3 pole/NO, AC-3
Previous product
Schneider LC1G500EHEN High power contactor, TeSys Giga, 3 pole (3NO), AC-3
Schneider LC1G500EHEN High power contactor
Back to products
Next product
Siemens 6XV18402AH10 Industrial Ethernet Standard cable
Siemens 6XV18402AH10 Industrial Ethernet FC TP Standard cable
Schneider LC1G225EHEN high power Contactor
Product: high power Contactor TeSys Giga, standard version, 3 pole/NO, AC-3 <=440V 225A, 48-130VAC/DC coil
Code: Schneider LC1G225EHEN
Compare
Add to wishlist
  ... people are viewing this right now
SKU: LC1G225EHEN Category: Schneider Electric Tag: Schneider Electric
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
TeSys Giga high power contactor, 3 poles (3 NO) for category AC-3 applications up to 225A 132kW@440V. It provides a 48-130V AC/DC wide band low consumption electronic coil and embedded highly reliability 1NO+1NC auxiliary contact block (17V 1mA).
Brand: Schneider
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Schneider LC1G225EHEN high power Contactor” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
  • Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
  • Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
  • Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Schneider MiCOM E124
Compare
Close
Schneider MiCOM E124 Auxiliary Capacitor Trip Unit
Add to wishlist
Read more
Quick view
-38%