Schneider LC1G400EHEN High power contactor, TeSys Giga, 3 pole (3NO), AC-3
Previous product
Mitsubishi UVTCOIL-W Under Voltage Tripping Coil For UVT Controller
Mitsubishi UVTCOIL-W Coil fot UVT Controller
Back to products
Next product
Schneider LC1G500EHEN High power contactor, TeSys Giga, 3 pole (3NO), AC-3
Schneider LC1G500EHEN High power contactor
Schneider LC1G400EHEN High power contactor
Product: High power contactor, TeSys Giga, 3 pole (3NO), AC-3 <=440V 400A, standard version, 48…130V wide band AC/DC coil
Code: Schneider LC1G400EHEN
Compare
Add to wishlist
  ... people are viewing this right now
SKU: LC1G400EHEN Category: Schneider Electric Tag: Schneider Electric
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
TeSys Giga high power contactor, 3 poles (3 NO) for category AC-3 applications up to 400A 250kW@440V. It provides a 48-130V AC/DC wide band low consumption electronic coil and embedded highly reliability 1NO+1NC auxiliary contact block (17V 1mA).