Schneider TPRST080
Previous product
Schneider TPRST065
Schneider TPRST065
Back to products
Next product
Schneider LTMR08CBD
Schneider LTMR08CBD
Schneider TPRST080
Product: Motor starter, TeSys island, 80A at AC-1, 66A at AC-3, 37kW, 40hp, DOL type
Schneider TPRST080
Compare
Add to wishlist
  ... people are viewing this right now
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
TeSys island direct starter, 3 poles, 80A/690V. Connected to a TPRBC bus coupler it controls, protects and monitors loads up to 80A and motors up to 37kW@400V / 40hp@480V. It provides motor protection functions including thermal overload (setting 4-80A, tripping class 5-30), phase loss, phase unbalance and reversal, long start (stall), locked rotor (jam), rapid cycle lockout, ground current detection. Monitoring of the load includes max/average voltages and currents, number of switching cycles, number of faults, active and reactive power/energy when associated to a TPRVM001 voltage module. Mounting on DIN rail together with the other modules of the TeSys island configuration.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Schneider TPRST080” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
  • Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
  • Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
  • Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Compare
Close
Schneider HMIPSPH752D1801
S-Panel PC Performance HDD W15 DC Win8.1
Add to wishlist
Read more
Quick view
Close
Schneider MiCOM P44x High-speed remote protection
Read more
Quick view
Schneider CAD32M7 TeSys D control relay - 3 NO + 2 NC -
Schneider CAD32M7
Product: TeSys D control relay - 3 NO + 2 NC - <= 690 V - 220 V AC standard coil
Code: CAD32M7
-30%
Schneider METSECT5CC010
Schneider METSECT5CC010
Product: current transformer tropicalised DIN mount 100 5 for cables d. 21 Schneider METSECT5CC010
Add to basket
Schneider Easergy MiCOM P34x
Generator Protection Relays
Schneider MiCOM P341 MiCOM P922G Login protection
-38%