Schneider LC1D32G7 TeSys D contactor - 3P(3 NO)
Previous product
Schneider 9001K71 joystick controller - Ø 30 - 3 horizontal positions
Back to products
Next product
LC1D80G7 Schneider TeSys D contactor - 3P(3 NO)
TeSys D contactor – 3P(3 NO) – AC-3 – <= 440 V 32 A – 120 V AC coil
Product ID : LC1D32G7
Brand : Schneider
Compare
Add to wishlist
  ... people are viewing this right now
SKU: LC1D32G7 Category: Schneider Electric
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Schneider LC1D32G7 TeSys D contactor – 3P(3 NO) – AC-3 – <= 440 V 32 A – 120 V AC coil
  • Model: TeSys D contactor
  • Poles: 3 poles (3 normally open contacts)
  • Current Rating: Up to 32A
  • Voltage Rating: 690V AC-3/3e (15kW at 400V)
  • Coil Voltage: 120V AC for 50Hz and 60Hz operation
  • Operating Rate: Up to 3600 cycles per hour
  • Temperature Rating: Operates in environments up to 60°C
  • Size: Compact design with a width of 45mm
  • Mounting Options: DIN rail mounting or screw fixing
  • Certifications: Compliant with IEC, UL, CSA, CCC, EAC, and Marine standards
  • Environmental Compliance: Green Premium compliant (RoHS/REACh)
  • Durability: Engineered for high reliability and long-lasting performance
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Schneider LC1D32G7 TeSys D contactor – 3P(3 NO)” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
  • Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
  • Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
  • Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Schneider RXM4AB2P7 miniature-plugin-relay
https://wowelectricals.com/wp-content/uploads/2020/07/Schneider-Relay.jpg
Compare
Close
Schneider RXM4AB2P7 General Purpose Relay
Product: Miniature plug-in relay, 6 A, 4 CO, LED, 230 V AC