Current Monitoring Relay S0 4-40A 24V Ac/Dc Contactors And Relay – 3RR21421AW30
A Contactor Is An Electrically Controlled Switch Used For Switching An Electrical Power Circuit, Similar To A Relay Except With Higher Current Ratings And A Few Other Differences.Relays Are Used Where It Is Necessary To Control A Circuit By A Separate Low-Power Signal, Or Where Several Circuits Must Be Controlled By One Signal. A Type Of Relay That Can Handle The High Power Required To Directly Control An Electric Motor Or Other Loads Is Called A Contactor. SKU:3Rr21421Aw30 Product Features: 3Rr21421Aw30 – Current Monitoring Relay,S0, 4-40A 24V Ac/Dc
Compare
Add to wishlist
  ... people are viewing this right now
Category: Switchgear
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
HSN 8536.49.00
Warranty 12 Months
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Current Monitoring Relay S0 4-40A 24V Ac/Dc Contactors And Relay – 3RR21421AW30” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
  • Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
  • Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
  • Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Compare
Close
3RT2015-1BB41 Power contactor, AC-3 7 A, 3 kW / 400 V 1 NO, 24 V DC 3-pole, Size S00 screw terminal
Article Number (Market Facing Number) 3RT2015-1BB41 Product Description Power contactor, AC-3 7 A, 3 kW / 400 V 1 NO,
Add to wishlist
Read more
Quick view
Close
Siemens Contactors And Relays – 3TF32000AP0
A contactor is an electrically controlled switch used for switching an electrical power circuit, similar to a relay except with higher current ratings and a few other differences.Relays are used where it is necessary to control a circuit by a separate low-power signal, or where several circuits must be controlled by one signal. A type of relay that can handle the high power required to directly control an electric motor or other loads is called a contactor. SKU: 3TF32000AP0 Product Features: 16A, COIL: 230VAC 50HZ., SIZE: 1, AC3, 7.5KW SICOP POWER CONTACTOR
Read more
Quick view
Rishabh Programable Multifunction Transducer – M40/M30
Legrand 573443 Arteor - 230/240 V AC - 50 Hz 2 modules 45 x 45 mm Tone level
Legrand 573443 Arteor
Product: Arteor - 230/240 V AC - 50 Hz 2 modules 45 x 45 mm Tone level: 70 dB at 1 m(White) Legrand Ref. 573443
Legrand 650016-440V 32A 3P + E WITH GREY METRA PLUG
Product: -440V 32A 3P + E With Grey Metra Plug
Legrand 650016
Salzer On Off Rotary Switch
SALZER 10 AMP 1 POLE ON OFF B 13
Schneider 56173 Vigirex RH99M
Residual current protection relay, Vigirex RH99M, 30 mA to 30 A, 220 VAC to 240 VAC 50/60 Hz, local manual reset
-40%