ABB 1SBL351001R8100 A50-30-00 coil 24V 50Hz / 24V 60Hz Contactor A Series
A50 contactors are mainly used for controlling 3-phase motors and generally for controlling power circuits up to 690 V AC / 1000 V AC or 220 V DC. The contactors can also be used for many other applications such as isolation, capacitor switching, lighting. The A… series 1-stack 3-pole contactors are of the block type design. – Main poles and auxiliary contact blocks: 3 main poles, front and side-mounted add-on auxiliary contact blocks – Control circuit: AC operated with laminated magnet circuit – Accessories: a wide range of accessories is available.
There are no reviews yet.
Be the first to review “ABB 1SBL351001R8100 A50-30-00 coil 24V 50Hz / 24V 60Hz Contactor A Series” Cancel reply