Siemens 5SL64406RC -40A 4P 4MW 7.5kA TYPE:”B” AC:240/415V 50-60Hz MCB
MCB 40 A 4-pole B characteristic 7.5 kA
Compare
Add to wishlist
  ... people are viewing this right now
Category: Switchgear
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Weight 0.617 kg
Dimensions 90 × 36 × 76 mm
Product Type B characteristics
AMP 40A
Poles 4P
Breaking Capacity 7.5KA
Ip IP20
MW 4MW
HSN 8536.20.30
Voltage 415VAC
Country of Origin India
warranty Standard Manufacturer Warranty
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
  • Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
  • Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
  • Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Compare
Close
Siemens 3NA71440RC – 250A SIZE 1 500V AC HRC FUSE DIN S/C. CAPACITY 120kA
LV HRC fuse element, NH1, In: 250 A, gG, Un AC: 500 V, Un DC: 440 V, Combined indicator, live grip lugs
Add to wishlist
Read more
Quick view
Legrand 573443 Arteor - 230/240 V AC - 50 Hz 2 modules 45 x 45 mm Tone level
Close
Legrand 573443 Arteor
Product: Arteor - 230/240 V AC - 50 Hz 2 modules 45 x 45 mm Tone level: 70 dB at 1 m(White) Legrand Ref. 573443
Read more
Quick view
Legrand 650016-440V 32A 3P + E WITH GREY METRA PLUG
Product: -440V 32A 3P + E With Grey Metra Plug
Legrand 650016
Siemens 3NWNS32 BS TYPE FUSE LINK 32 AMP.-80KA;BLADE TAGS;550VAC/250VDC
OE fuse link 32 A 415 V Size F1 80 kA Operating class GG
Floor boxes for screed floor - Full backbox 689634
Legrand 689634 – Screed floor backbox – for ducting up to 225 mm
Product: Screed floor backbox - for ducting up to 225 mm - 3 compartments